Lampy sufitowe do kuchni – jak wybrać odpowiednie? Podpowiadamy!

Oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne. Często kuchenny stół jest domowym miejscem pracy. Dodatkowo, odpowiednie oświetlenie w kuchni ułatwia gotowanie i przygotowywanie posiłków. W tym krótkim artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące oświetlenia.

Klasyfikacja, czyli: trochę teorii

Oświetlenie kuchenne dzieli się na 3 części: główne (zwane także ogólnym, punktowe (jest to dodatkowe oświetlenie blatów roboczych) oraz dekoracyjne (znane także jako oświetlenie nastrojowe). Najczęściej spotykanym oświetleniem głównym jest lampa sufitowa.

Jakie są rodzaje lamp sufitowych?

Typów takiego oświetlenia jest na rynku bardzo dużo. Najbardziej popularne z nich to: żyrandole, lampy wiszące, plafony, listwy z reflektorami, oprawy świecące w dół (typu downlight). W każdym sklepie meblowym znajdziesz gigantyczny wybór producentów i różne style opraw, a także zróżnicowane ceny. Niektóre lampy oferują możliwość regulacji wysokości i kierunku oświetlenia. Jeszcze inne są modułowe i użytkownik, zmieniając kształt lampy, zmienia też sposób oświetlenia wnętrza.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kuchenne oświetlenie?

Przyjrzyj się, w jaki sposób będziesz rzucać cień. Zwróć także uwagę na odbicie światła. Pamiętaj, że blaty robocze nie powinny być ani niedoświetlone, ani prześwietlone. Warto też przyjrzeć się kolorowi oświetlenia – biały (zimny) jest odpowiedni do pracy, natomiast żółty (ciepły) najlepiej sprawdzi się do rekreacji. W kuchniach najlepiej sprawdza się światło rozproszone i odbite w taki sposób, żeby wszystko było oświetlone, ale żeby jednocześnie nie oślepiało użytkownika i nie sprawiało wrażenia przebywania w szpitalnej sali.

Designerska lampa – czy warto?

Lampy kuchenne mogą występować w najróżniejszych formach. Ich cena i designerski wygląd nie zawsze idą w parze z jakością, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup takiego przedmiotu, dokładnie przemyśl wszystkie argumenty za i przeciw.

Mamy nadzieję, że podpowiedziane przez nas rozwiązania okażą się przydatne i pomogą Ci wybrać odpowiednią lampę.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *