Płyta indukcyjna czy gazowa? Które rozwiązanie będzie lepsze?

Tradycyjne płyty gazowe od lat goszczą w polskich domach. Ich niewątpliwą zaletą jest niższa cena (w porównaniu do płyt indukcyjnych, które często są nawet dwa lub trzy razy droższe). Koszty użytkowania takiej płyty są jednak porównywalne, więc możemy oszczędzić jedynie na początku, w momencie dokonywania zakupu kuchenki.

Szybkość – w tym zestawieniu wygrywa płyta indukcyjna

Jeśli zależy Ci na szybkim przygotowywaniu posiłków, lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na zakup kuchenki z płytą indukcyjną – urządzenia te często mają wbudowane funkcje przyspieszające podgrzewanie. Dodatkową korzyścią może być możliwość szybkiego gotowania wody na herbatę lub kawę, dzięki czemu z powodzeniem będziesz mógł/ mogła pozbyć się tradycyjnego, elektrycznego czajnika.

Przykre zderzenie z codziennością

Prędzej czy później konieczne będzie umycie kuchenki. Czyszczenie płyty indukcyjnej jest zdecydowanie łatwiejsze niż doprowadzenie do porządku tradycyjnej kuchenki gazowej, ponieważ możesz usunąć brud już nawet za pomocą papierowego ręcznika popsikanego płynem do czyszczenia szyb. Wydaje się także, że kuchenka z płytą indukcyjną jest, w gruncie rzeczy, bezpieczniejsza. Z tradycyjnej kuchenki może ulatniać się gaz, co – przy niewłaściwej eksploatacji i nieuwadze – może doprowadzić do wybuchu.

Pyta indukcyjna a wymiana garnków

Jeśli dotychczas w Twoim domu korzystało się z kuchenki gazowej, a zdecydujesz się na wymienienie jej na taką z płytą indukcyjną, konieczna będzie wymiana garnków. Naczynia do gotowania muszą być w pełni kompatybilne z nowym urządzeniem. Zatem, jeśli planujesz zmianę kuchenki, a kusi Cię zakup nowego rondelka lub patelni, zastanów się trzy razy przed finalizowaniem transakcji. W ogólnym rozrachunku bilans strat i zysków wydaje się jednak przemawiać na korzyść kuchenki z płytą indukcyjną, choć taki zakup może być sporym obciążeniem dla portfela. Z drugiej strony, warto robić dobre zakupy i cieszyć się nimi przez lata.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *