Atmosfera wnętrz, czyli odziaływanie pomieszczeń na ludzkie zmysły

Projektowanie wnętrz przez wieki traktowano jako ubogiego brata architektury. Dziś przerodziło się w wyjątkową sztukę designu i oddziaływania na człowieka. Na co powinien zwracać profesjonalny projektant?

Tradycyjnie wystrój wnętrz miał oddziaływać głównie wizualnie- obfitością i efektownością i wręcz teatralną różnorodnością. Obecnie króluje podejście subtelne i zmysłowe, które możemy obserwować i doświadczać w modernistycznych i minimalistycznych wnętrzach.

Projektanci podkreślają, że wnętrza powinny zapewniać ludziom dobre samopoczucie, siłę i radość. Dlatego jednym z ważniejszych elementów efektu końcowego stały się materiały, które wykorzystuje się podczas aranżacji wnętrz. Faktura i zapach stały się nie mniej ważne od wyglądu.

Istotą każdego projektu jest dobór materiałów, ich zastosowanie i wykończenie. Materiały w naturalny sposób przyciągają zainteresowanie. Krocząc sklepowymi alejkami intuicyjnie dotykamy kolejnych faktur. Dzięki zmysłom poznajemy świat, a wrażenia dotykowe są dobrze zapamiętywane. Podczas projektowania warto się na nich skoncentrować.

Materiały najbardziej wyraziście prezentują się w odpowiednim oświetleniu i zestawieniach. Dopiero w odpowiednim połączeniu tworzą zmysłową, przytulną i kojącą kompozycję wnętrza. Nasze wrażenia potęgują kontrasty. Szorstkie faktury uwydatniają się w towarzystwie gładkich powierzchni. W celu uwydatnienia cech materiałów, należy dobierać do nich przeciwieństwa.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *